گونه گذاری

گونه گذاری

در اثر افزایش سن، گونه ها با کاهش حجم توده استخوانی و جابجایی چربی ها مواجه می شوند و برجستگی آن ها کاهش می یابد. گونه گذاری با پروتز یا پیوند گرفت استخوانی می تواند حجم مناسبی برای گونه ها فراهم آورد.

پروتز گونه علاوه بر افزایش زیبایی چهره می تواند فرم متوازن و متعادلی به صورت ببخشد.

به طور مثال افرادی که از صورت هایی کاملا کشیده برخوردارند با انجام پروتز گونه می توانند ، به عرض صورت خود افزوده و هارمونی و هماهنگی بیشتری در چهره خود ایجاد نمایند.

همچنین افرادی که استخوان گونه شان صاف و مسطح است یا اصطلاحا به طور کامل شکل نگرفته می توانند با گونه گذاری ، فرم صورت خود را اصلاح نمایند.

افتادگی و شل شدگی گونه ها که با بالا رفتن سن رخ می دهد نیز با گونه گذاری قابل اصلاح می باشد.

گونه گذاری

کاندیدای گونه گذاری

کسانی که قصد انجام گونه گذاری دارند باید از شرایط زیر برخوردار باشند :

  • در سلامت جسمی و فیزیکی کامل باشند.
  • از نتایج جراحی انتظاراتی معقولانه داشته باشند.
  • حتما قبل از جراحی با پزشک خود یک جلسه مشاوره داشته باشند ، چرا که این کار برای تصمیم گیری بهتر نسبت به اقدام به انجام این جراحی کمک شایانی به شما می کند.

ناحیه مناسب کاشت گونه

بر روی استخوان گونه : پروتز مستقیما بر روی استخوان گونه کار گذاشته می شود و سبب ایجاد برجستگی بیشتر بر روی گونه شده و همچنین باعث بالا رفتن گونه ها نیز می شود.

زیر استخوان گونه : این نوع از پروتزها ، دقیقا زیر استخوان گونه کار گذاشته می شوند و سبب رفع تورفتگی صورت می شوند ، بعلاوه موجب برجستگی گونه ها نیز می شوند.

ترکیبی : این نوع از پروتزها هم بر روی استخوان گونه قرار گرفته و هم بخش زیرین گونه را می پوشانند ، لذا به صورت همزمان سبب برجستگی گونه ها و رفع لاغری و تورفتگی صورت می شوند.

پروتز گونه چگونه کاشته می شود ؟

این جراحی می تواند تحت بیهوشی عمومی ، بیهوشی موضعی یا بی حسی انجام پذیرد که جراح در جلسه مشاوره قبل از عمل در مورد نحوه آن با شما مشورت می نماید.

در طول جراحی ، برشی کوچک نزدیک به گونه و در بخش داخلی دهان ایجاد می گردد و پس از آن پروتز گونه از طریق آن بر روی استخوان گونه قرار می گیرد.

با بکارگیری این تکنیک ، هیچ نوع جای زخمی بر روی صورت باقی نمی ماند.

توجه داشته باشید که در برخی موارد نیز ، پروتز گونه از طریق برشی که در داخل پلک تحتانی ایجاد شده وارد موقعیت مورد نظر شده و بر روی گونه بیمار قرار داده می شود.

گونه گذاری

جنس پروتز گونه

پروتز گونه معمولا از جنس سیلیکون یا موادی می باشد که ضرری برای بدن نداشته و با بدن سازگار باشد.

در برخی موارد از پیوند گرفت استخونی نیز استفاده می شود و به منظور پیوند استخوان از استخوان لگن استفاده می شود.

دوره نقاهت پس از گونه گذاری

  • بعد از گونه گذاری ، پزشک تمامی توصیه های لازم جهت سپری نمودن دوره نقاهت را در اختیار بیماران خود قرار می دهد تا بیماران بتوانند به خوبی این دوران را از سر بگذرانند.
  • بدین منظور توصیه می شود پس از ترخیص ، در منزل استراحت کافی داشته باشند.
  • بیماران می توانند حدودا یک هفته پس از جراحی به انجام فعالیت های قبلی خود بپردازند ، اما باید خاطر نشان نمود که انجام ورزش های سنگین تا 6 هفته ممنوع می باشد.
  • بیماران بلافاصله پس از رفع تورم ناحیه جراحی ، تغییرات ایجاد شده در صورت خود را مشاهده خواهند نمود.

در خاتمه لازم به ذکر است از آنجا که شرایط هر بیمار با بیمار دیگر متفاوت است ، نتیجه جراحی نیز در هز فرد متفاوت خواهد بود ، لذا پزشک معالج در جلسه مشاوره قبل از عمل در مورد نتایج جراحی و اجتناب از توقعات نامعقول به شرح بیان توضیحات کافی برای بیماران خود می پردازد.

پاسخ

Call Now Buttonتماس با دکتر